Poradíme vám jak získat ztracená data zpět!
HOTLINE: 777 712 650

Vyzvedneme

Možnost vyzvednout po celé ČR

Posoudíme zdarma

Provedeme zdarma vstupní diagnostiku

Zachráníme

Pokud data nezachráníme, nic neplatíte

 

Přehled poruch datových médií

Poruchy HDD, pevného disku

Obecně řečeno existují dvě základní formy selhání pevného disku: logické a fyzické. Logické chyby jsou obvykle důsledkem poškození systému souborů. Fyzické nedostatky můžou být buď mechanické nebo elektronické.

Pokud je selhání disku logický problém, bude se souborový systém pokoušet opravit poškození. Pokud to nebude fungovat, tak budou provedeny velmi nízké úrovně kontroly, hledání souborů v jednotlivých sektorech pevného disku.

Pokud je problém fyzické selhání, může být obnova složitější. Opět existují dvě kategorie fyzického selhání, mechanické a elektronické. Fyzické selhání obvykle vyžaduje mít odpovídající mechanické části k opravě jednotky. Proto je důležité zjistit, zda má společnost pro obnovu dat přístup k náhradním dílům, které odpovídají vašemu pevnému disku.

Poruchy SSD disku

Na rozdíl od pevných disků, zařízení solid state storage nemají žádné pohyblivé části. Toto vytváří nesprávný dojem, že data jsou mnohem bezpečnější na SSD. Nicméně, tak tomu není. SSD disky mají vyšší náchylnost k jiným typům závad, vůči kterým typické pevné disky nejsou tak zranitelné, včetně náhlé ztráty výkonu, magnetického pole a elektrické náboje - v porovnání s běžným HDD. Také vzhledem k tomu, že SSD disky mají omezený počet zapisovacích cyklů, bude se možnost zapisovat do zařízení opotřebovávat, což vede ke ztrátě dat.

Poruchy flash paměti

Existují dva případy, kdy je nemožné dostat zpátky data z flash disku. První je, když o něj přijdete, prostě a jednoduše, pokud máte poslední zálohu, prostě neexistuje způsob, jak dostat svá data zpět. Druhý případ je, když je flash disk tak těžce poškozen, že není paměťový čip nadále provozuschopný, a to ani pro specialisty. Například spálení flash disku na popel, nebo rozbití na malé kousky by spadali do této kategorie. Kupodivu nechat flash disk celý týden v akváriu není jedním z nenapravitelných případů. Extrahování čipu z poškozeného zařízení a jeho nasazení do speciálního zařízení je jedna z metod pro obnovu dat flash, kterou lepší společnosti využívají.

Poruchy CD/DVD

U CD nebo DVD můžou nastat dva hlavní problémy. Po vložení do PC se může jevit disk prázdný nebo se nenačte vůbec. Může to být způsobeno mechanickým poškozením média a nebo také poškozením mechaniky, proto je vždy dobré vyzkoušet médium ve více mechanikách nejlépe na více počítačích, protože problém může být i softwarový. Existuje mnoho programů pro záchranu dat z poškozených disků CD/DVD, ale někdy je potřeba většího zásahu, například vyleštění škrábanců ve speciálním zařízení apod.

 
Copyright © 2011 DATAHELP, všechna práva vyhrazena